دوشنبه 26 اسفند‌ماه سال 1392
باید ها و نبایدهای ژنو
بسمه تعالی 

دیروز به همت کمیته صیانت (هرچند این اسم را خ نمی پسندم) یک جلسه برگزار شده بود که جای خیلی از دوستان خالی بود. 
خالی بود نه اینکه جلسه خیلی دانشجویی بود. بلکه خالی بود چون گزارشی هم که دارد ارسال می شود خیلی کلی تر از آن است که بتواند 
انبوه اطلاعات و سنگینی وظیفه ای را که در این باره روی دوش ماست بیان کند. 
با این مقدمه بروم سر اصل مطلب که مهمان برنامه فرمودند آقای ظریف در جمع جامع مدرسین و در جواب اعتراضات ایشان تصریح کرده اند که پیش نویس را دوستان آمریکایی نوشته اند! و این همه حفره درآن جای داده اند که اکنون ما گرفتاریم. یادش بخیر روزهای آلماتی را که ما به طرف غربی گفتیم باشد شما اگر ۲۰٪ را میخواهید تعلیق کنیم دلیلی ندارد ما به ازای آن را الان شما تعیین کنید.و ما میرویم و بسته ما به ازای این اقدام را برایتان می آوریم و در نهایت ما لغو تحریم های مادر را در این زمینه خواستار شدیم. که خوب همانطور که مسلم بود و از ماهیت زیرمیززدن استکبار بر می آمد نپذیرفتند. مشکل تیم ما در این است که فکر می کنند با لبخند و وادادگی می شود این ماهیت استکبار را تغییر داد.
به فضل خدا برآنم تا نکات جلسه را اینجا بگذارم. به قول سبزها هرفردیک رسانه!

 

نکات اصلی بحث دکتر زیباکلام:‌ 
نکات اصلی که طرف غربی توانسته در قرارداد بگنجاند عبارت است از : 
۱) به قوت باقی ماندن تمام تحریم ها در شورای امنیت 
۲) توافق طوری نوشته شده که حتی اگر ما تمام برنامه هسته ای رو کنسل کنیم باز میشه تحریم ها ادامه پیدا کند.
۳) بخش قابل توجهی از برنامه اتمی ما تعدیل یا تعطیل شده است. وندی شرمن وقتی به کنگره میگه شما توقعتون زیاد هست که تعطیلی کل برنامه ایران را میخواهید و الا ما دست آوردهای زیادی داشتیم راست می گوید. 

اما آنچه مهم است در این گام پیش رو باید در متن دستاوردها توجه داشت که ::

اینکه قسط ها را به موقع بدهند و ایران بتواند درست خرج کند اصلا اهمیت راهبردی ندارد. همچنین اینکه این ۴ میلیارد بشود ۴.۲ یا ۵ یا هرچه اصلا اهمیت راهبردی ندارد. آنچه در این باره اهمیت راهبردی دارد این است که اولا چه میزان از برنامه هسته‌ای باقی خواهد ماند ثانیا متن تعهدات چه میزان متعرض عرصه های سیاست داخلی و خارجی ایران خواهد شد. 

و در این باره هم سنت نامیمون گذشته نباید تکرار شود و باید خواسته های آمریکا کاملا شفاف به مردم(یا نماینده های ملت در مجلس) گفته بشود و همانطور که رهبری مطالبات ملت را محرم و مبنا قراردهند.


نکته خیلی مهمی که وجود دارد و دیگر مهمانان هم بدان اشاره کردند این است که طرف غربی خواهان یک دوره طولانی (در توافق قبلی هم longآمده است) برای این گام نهایی است که فشار دارند می گذارند که این عدد دورقمی باشد!سوال اصلی ما از تیم این است که چرا ما برای پیاده سازی و اجرای گامی که تماما عملیاتی بوده و همه دار و ندار ما را در بر می گرفت فقط ۶ ماه فرصت داریم و طرف غربی برای برداشتن تحریم ها بالای ۱۰ سال زمان می خواهد؟؟؟؟؟ دوستان تیم می گویند آمریکایی ها از ۲۰ سال شروع کردند و ما با تدبیر! ۵ سال را مطرح کردیم!!! عجب تدبیری....چرا نباید ۶ ماهه و مطابق همین زمانی که برای ما در نظر گرفتند باشد؟
بعدا مهمان دیگری(مهندس نوبری اصلاح طلب! این موضوع را اضافه کردند که)آقای عراقچی در پاسخ به این سوال بحث کشور ژاپن را مطرح می کنند که در طی یک دوره ۱۰ ساله برنامه اتمی اش را اثبات کرد. اما ایشان غافلند از اینکه ژاپن و نه هیچ کشور دیگری تحریم‌های این چنینی را در طول این دوره طولانی نداشت. باشد اقلا اگر این دوره طولانی را می پذیرید نباید به هیچ وجه ادامه تحریم ها را (همه تحریم های مرتبط با هسته ای) را بپذیرید. ما که تعلیق کردیم پس بلافاصله باید همه تحریم ها برداشته شود


برچسب‌ها: باید و نباید ژنو، مهندس نوبری، سعید زیباکلام، ۵+۱، ایران، هسته ای