X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
جمعه 14 فروردین‌ماه سال 1388
آیات شیطانی به روی صحنه رفت!

پلیس آلمان می گوید برای تئاتری که قرار است از امروز نمایشنامه ای را که بر اساس کتاب “آیات شیطانی” تهیه شده به روی صحنه آورد، تدابیر امنیتی اضافی فراهم آورده است.پس از آن که امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۸۹ کتاب آیات شیطانی را کفرآمیز خواند و فتوای قتل سلمان رشدی نویسنده آن را به اتهام کفرگویی صادر کرد، سلمان رشدی ناچار شد مدت ۱۰ سال در اختفا زندگی کند. مقامات پتسدام، شهری در نزدیکی برلین که نمایشنامه مورد بحث در آن جا به روی صحنه خواهد رفت، می گویند اطلاعی درباره این که گروه های مسلمان در نظر دارند در مقابل تئاتر دست به تظاهرات بزنند دریافت نکرده اند.از سلمان رشدی دعوت شده که در مراسم اولین شب اجرای نمایشنامه حضور یابد ولی معلوم نیست که او این دعوت را پذیرفته یا نه. شایان ذکرا ست تا کنون شهید مصطفی مازح از لبنان و شهید ابراهیم عطایی از ایران در راه اعدام انقلابی شخص سلمان رشدی در انگلیس به شهادت رسیده اند و بعضی از ناشران آن نیز طبق فتوای امام اعدام انقلابی شدند. 

 

 

کتاب آیات شیطانی ( Satanic Verses) رمانی است در ۵۴۷ صفحه (نسخه انگلیسی در چاپ اول) که در تاریخ ۴/۷/۱۳۶۷ (۲۶ سپتامبر ۱۹۸۸) توسط انتشارات «وایکینگ» (جزو گروه انتشاراتی «پنگوئن») منتشر شد.

نویسنده این کتاب، «سلمان رشدی» مسلمان هندی تباری بود که تبعه «بریتانیای کبیر» محسوب می شد و «آیات شیطانی» پنجمین رمان این نویسنده ۴۱ ساله بود. «سلمان رشدی» عضو «انجمن سلطنتی ادبیات انگلستان» بوده و هست و کتاب مذکور را به سفارش «گیلون ریتکن» (رییس یهودی انتشارات وایکینگ) با دستمزد بی سابقه ۸۵۰ هزار پوند به رشته تحریر در آورد. این کتاب برای نویسنده جایزه وایت‌برد را به ارمغان آورد. در همین سال کتاب به فهرست نهایی جایزه بوکر نیز راه یافت، اما موفقیتی کسب نکرد.

امام خمینی(رحمه الله علیه)  با صدور فتوایی در۱۴ فوریه ۱۹۸۸ میلادی (۲۵ بهمن ۱۳۶۷) حکم اعدام رشدی نویسنده این کتاب را صادر کرد. از آن پس رشدی زندگی مخفیانه‌ای را می‌گذراند که تاکنون ادامه داشته است.این کتاب که در سبکی شبیه به سبک رئالیسم جادویی نوشته شده‌است بر پایه ماجرای غرانیق نوشته شده است. مورخان اسلامی این ماجرا را دروغین می‌دانند.

آیات شیطانی زندگی هنرپیشه‌ای هندی با نام ماهوند را روایت می‌کند که شبیه پیامبر مسلمانان است. ورود و فروش این کتاب ابتدا در سنگاپور و سپس هند ممنوع اعلام شد.

کتاب آیات شیطانی بر خلاف آن چه گفته می شود، یک کتاب علمی و نظری نیست؛ بلکه داستانی است بلند در ۹ فصل که شخصیتهای آن را حضرت رسول اکرم (صلوات الله علیه)، همسرانش و صحابی شناخته شده اش و حضرت جبرئیل (فرشته وحی) تشکیل می دهند.

در طول این رمان تمامی این شخصیت ها، العیاذ بالله افرادی فاسد و گرفتار انحرافات اخلاقی معرفی می شوند و انواع تحقیر و اهانت های عجیب و غریب نسبت به آنان انجام می گیرد. پرداختن بیشتر به محتوای کتاب جز جریحه دار کردن قلوب پاک مسلمین نتیجه ای نخواهد داشت.

سلمان رشدی که امروز اواخر دهه پنجاه عمر خود را می گذراند در یکی از آخرین کتابهای خود، به فلاکت و ذلت ۱۰ ساله پس از انتشار کتاب «آیات شیطانی» اشاره می کند. وی در کتاب خود با اشاره به مجروحیت مترجم ایتالیایی کتابش توسط مسلمانان ایتالیایی تا سر حد مرگ و به هلاکت رسیدن مترجم ژاپنی آیات شیطانی بر اثر حمله مسلمانان ژاپنی، از روز ترور ناشر نروژی کتابش به این شکل یاد می کند: «روزی که ناشر نروژی مورد اصابت گلوله قرار گرفت یکی از بدترین روزهای عمر من است.» او در آن ایام تنها طی ۲۰ روز ۱۳ بار محل خواب خود را تغییر داد.

چنان فضای جهنمی بر زندگی او حاکم گردید که همسرش از وی جدا شد و در مطبوعات وی را «فردی بزدل» نامیدند.

سلمان رشدی با وجود خشم جهان اسلام علیه خود، از تجدید چاپ کتاب کفرآمیز خود صرف نظر نکرد و زمانی که انگلستان حاضر به چاپ ارزان قیمت این کتاب (بدون جلد گالینگور و با کاغذ کاهی) نشد، آن را به آمریکا برد و به صورت ارزان قیمت (برای سهولت خرید عمومی آن) به چاپ رساند.

در سالهای اخیر، سلمان رشدی در آمریکا زندگی می کند و توسط دولت آمریکا محافظت می شود. سال گذشته وی به ریاست انجمن قلم آمریکا رسید.

امپراطوری رسانه ای غرب بارها اعلام کرد که حکم اعدام این نویسنده از طرف ایران پس گرفته شده است که هر بار با واکنش سریع رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای این مسأله تکذیب گردید و اعلام نمودند که حکم یک مرجع قابل نقض نمی باشد و حتی پس از مرگ او نیز بر همه مسلمانان لازم الاجرا است. آخرین بار نیز رهبر معظم انقلاب در پیام به حجاج بیت الله الحرام در سال ۱۳۸۳ بر مهدورالدم بودن سلمان رشدی و لازم القتل بودن او تأکید نمودند.

 

 

 

 

 

 یه نقل از:

 

 

 http://www.ommatnews.ir/?tag=ayat-sheitani